Stavební povolení nebo ohlášení ? Kdo platí plot ?

Stavba plotu povolení.

Co potřebujete od stavebního úřadu ? 

V § 103 stavebního zákona jsou uvedeny stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení, mezi které dle tohoto paragrafu odst. 1 písm. e) č. 14 patří také plot. Ke stavbě plotu tedy není třeba stavební povolení ani ohlášení, ale je nutný územní souhlas dle § 96 téhož zákona.

Žádost o územní souhlas

Pro umisťování stavby je nutné územní rozhodnutí nebo v některých případech územní souhlas. Žádost o územní souhlas se neprojednává v územním řízení. Územní souhlas může vydat stavební úřad, pokud obdrží oznámení o záměru. Záměr má být v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, poměry v území se podstatně nemění a záměr nevyžaduje nové nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu. Územní souhlas nelze vydat, obsahuje-li závazné stanovisko dotčeného orgánu podmínky, je-li takovým závazným stanoviskem vyjádřen nesouhlas, pokud záměr podléhá posouzení z hlediska vlivů na životní porostředí podle zvláštního právního předpisu.

Je-li záměr v souladu s požadavky stavebního zákona, pak stavební úřad vydá územní souhlas se záměrem. Územní souhlas musí být vydán do 30 dnů ode dne jeho oznámení. Územní souhlas platí 12 měsíců ode dne jeho vydání.

Rada na závěr

Vzorový formulář s žádostí o územní souhlas si v PDF můžet stáhnout pod tímto odkazem. Nezapomeňte také na souhlasy všech majitelů sousedních pozemků nebo souhlasu obce. 

Povolení na stavbu plotu nezajišťujeme, ale rádi poradíme s výběrem vhodného materiálu pro váš plot.

Kdo zaplatí plot mezi sousedy ? - výstavba plotu

Ploty mezi sousedy ? kdo postaví a kdo zaplatí ? 

Vždy platilo pravidlo pravé ruky ( dříve to stanovoval i zákon ). Když se postavíte před váš dům tak plot, který je po pravé straně patří vám. Toto pravidlo je léty zažité. 

V současné době však zákon nenařizuje, kdo musí kolem domu plot postavit. Vždy záleží na dohodě mezi sousedy jestli se o platbu rozdělíte. 

Vlastníte-li však psy nebo slepice, musíte si je zabezpečit, aby nepoškozovali sousedův pozemek. Potom je stavba plotu a následná platba za něj na vás. 

Plot mezi sousedy - výměna plotu

Jak poznáte jestli je starý plot váš ? 

Pořídíte starší dům provedete rekonstrukci a nyní příjde řada na nové oplocení kolem domu. 

Mnohdy se jedná o prorezlý plot ještě s betonovýma sloupkama a nyní je otázka, komu plot vlastně patří, abyste odstraněním starého plotu nenaštvali sousedy.

U starších domů je to na 99% plot, který je po pravé sraně a nebo zadní oplocení.  

Toto je nejdůležitější informace

Jestli patří plot právě k vašemu domu poznáte tak, že plotové sloupky jsou na vašem pozemku a u souseda je pletivo. Potom se jedná o vaše oplocení.

A jestli řešíte nový plot

Jistě vám pomůže naše online-kalkulačka nebo pro představu fotogalerie ze stavby plotů

Potřebujete poradit, nenašli jste informaci, kterou jste hledali ?

Jednoduše nám napište a rádi vám pomůžeme. Vyzkoušejte nás, o plotech víme téměř vše. 

Kontaktní formulář

Opište kontrolní text

(opište text z obrázku)

* - takto označené položky je nutné vyplnit