Rozměření trasy plotu před vrtáním děr
Rozměření trasy plotu. Označení, kde budou díry pro plotové sloupky.
Před samotnou stavbou plotu musíme vědět, kde jsou geodetické body, hranice pozemků atd. Pokud nejsou dobře vyznačené hraniční body a nechceme se dohadovat se sousedem, je dobré ho přizvat a hranice si odsouhlasit. V případě montáže od nás, je zákazník odpovědný za správnost určení místa, kde bude plot realizován.
Označíme si rohové body (zlomové body). V dalším kroku si vedle těchto značek kladivem zatlučeme stavební roxor, nebo tyčku, na kterou navážeme provázek. Provázek nám ukáže rovinu oplocení. Pomocí pásma změříme přesnou délku stran. Každou stranu rozpočítáváme zvlášť. Je dobré zatlouct roxor dostatečně hluboko, abychom mohli provázek dostatečně natáhnout. Je také dobré si tyto roxory zatlouct v ose plotu za rohovými dírami cca 50cm, pokud to prostor dovolí. Je to z důvodu následného vrtání. Rohovou díru si naznačíme a když máme roxor v dostatečné vzdálenosti, nevadí nám při vrtání a dočišťování děr a nemusíme si ho znovu přepíchávat. Zůstává na místě i pro betonování.
Spejem značíme nejprve rozteče a když máme naznačené rozteče, naznačíme si osu podle provázku. Pozor na vítr nebo přerostlou trávu, keře a jiné překážky. Mohlo by nám to provázek vychýlit a následně by nebylo dobře zaměřeno.
Rozteče sloupků u klasického pletiva bez podezdívky se pohybují mezi 2,5 a 3 metry. Pro podhrabové desky rozměřujeme podle použité desky a nebo připoužtí panelu 3D nebo 2D jsou rozměry podle použitého panelu a sloupku. Při různých průměrech se mohou rozteče mezi sloupky lišit.
Pletivo klasické bez podhrabové desky - příklad rozpočítávání oplocované strany
Máte-li délku strany např. 43 metrů: Délku strany dělíme třemi, vyjde nám číslo 14,3 toto číslo zaokrouhlíme na 15. Znovu vydělíme 43:15=2,86 to je ta rozteč, kterou pomocí metru a spreje nastříkáme na zem. Tento výpočet je jen pro použití s pletivem bez desek, kde není nutné betonovat na centimetr přesně. Pokud chcete mít rozteče menší a tím plot pevnější není problém zvolit dělící číslo 16 a rozteče budou 2,69 metru od sebe.
Díky tomuto jednoduchému výpočtu budeme mít všechny sloupky na této straně stejně daleko od sebe.
Takto postupujeme u všech oplocovaných stran.
Plotové panely 3D a 2D - rozpočítávání oplocované strany
U rozpočítávání roztečí pro sloupky u plotových panelů s deskami už je potřeba měřit přesněji. Panel nebo betonová deska jde zkrátit, ale nejde natáhnout. Vždy je potřeba dodržet správné rozestupy. Pokud věnujeme více času zaměření, rozpočítání a správnému vrtání, bude se nám lépe betonovat a ušetříme si čas a námahu.
Postupujeme při značení díru po díře se správnou roztečí a snažíme se měřit co nejpřesněji. U našich nejprodávanějších podhrabových desek, které mají délku 245cm je správná rozteč na vrtání 253cm osově na střed sloupku při použití klasického kulatého sloupku a 252cm u sloupku jeklového 60/40mm. Kdy pro vrtání se bere šířka sloupku 40mm. Opravdu je potřeba měřit velmi přesně, pokud na každé rozteči uděláme i jen půl centimetru, může to na delší straně udělat na konci i několik centimetrů. Není to nějaká tragedie, ale pak je potřeba díry zvětšovat a tím se nám prodlužuje čas přípravy i stavby. A také se zvyšuje spotřeba betonu. Proto u desek a panelů věnujte více času přípravě.
Tip pro vás !
Potřebujete poradit jaké množství materiálu na plot koupit ? Napište nám a nebo vyzkoušejte online kalkulačku drátěných plotů