Betonování sloupků a vzpěr
Co budeme potřebovat k betonování sloupků a vzpěr u drátěného plotu?
- beton z betonárny
- písek, vodu a cement při ( vlastní výrobě betonu )
- pytlovaný sloupkový beton nebo klasická suchá betonová směs
- míchačka betonu nebo míchadlo
- úzká lopata na beton
- kolečko na převoz betonu
- stavební vědro
- zednická lžice na uhlazení povrchu betonu (ještě doporučujeme velkou malířskou štětku)
- sloupková vodováha, klasická vodováha
Pozor !
Hotový beton je nutné zpracovat co nejdříve, aby byla zaručena jeho pevnost. Beton po jeho výrobě začíná okamžitě tvrdnout.
Příprava před samotným betonováním
Máme natažený provázek od vrtání, díry ještě pro kontrolu projdeme jestli se nějaká nesesypala nebo v ní není voda. Případně jestli nám do výkopu nespadlo nějaké zvíře. Ano i to se stává, občas vyndáváme ježky, žáby nebo třeba slepýše. Zkontrolujeme jestli máme díry v ose podle provázku a můžeme přejít k samotné betonáži.
Jak na samotné betonování sloupků?
Opět ten stavební provázek! Ano je to nezbytná věc pro dokonalý výsledek...
Postup betonování - zaplníme si první a poslední díru v části kterou máme v jedné rovině asi do 3/4 pod okraj díry. Připravíme si označený sloupek a vložíme do díry, tak abysme měli sloupek jen opravdu lehce zapíchnutý v betonu. Vezmeme vodováhu a snažíme se být co nejblíže k provázku a sloupek v dokonale svislé poloze. Kontrolujeme směry dva, v ose podle provázku a směr doleva doprava od provázku. A teď to přijde :-) pokud máme sloupek vedle provázku podle vodováhy a máme v betonu obtisknutý sloupek, přepíchneme sloupek o polovinu vedle, tak abysme vyosili provázek! Proč? Dosud jsme měli provázek na značení a vrtání v ose a my potřebujeme dostat do osy sloupky a proto potřebujeme provázek o trochu posunout. Jde to i vyhnutím na roxoru, ale takto je to opravdu přesné. Máme přepíchnuto a zatlačíme sloupek do betonu na požadovanou výšku. Pokud třeba betonujeme plot o výšce 150cm, je potřeba nechat sloupky nad terén cca 160cm. Vezmeme "uňuchadlo" a beton zhutníme (používáme násadu od rýče). Sloupek uhutníme ze všech směrů, aby byl ve vodováze ze všech směrů. Pokud máme zhutněný beton, sloupek v rovině, tak dosypeme beton po terén nebo po označení (o tom níže). A beton zavlažíme štětkou namočenou ve vodě a malou zednickou lžící zahladíme. Paráda, první sloupek máme :-) Teď uděláme stejně i ten poslední, zaplnit do 3/4, nastavit, srovnat, přepíchnout, zatlačit, srovnat, zhutnit, dosypat, namočit a uhladit... Máme založené sloupky na jednu rovinu. Sloupky, které budeme betonovat mezi tyto dva už půjdou rychleji. Zaplníme si více děr, je dobré povolat pomocníka a jdeme na to. Momentálně už provázek nikam neuhýbáme, ale jdeme vedle něj na stejné straně jako máme rohové sloupky. Sloupek podle vodováhy nastavíme do 0,5cm od provázku a zasuneme do betonu. Výšku nám sdělí pomocník, který koukne jestli jsou tyto tři sloupky v rovině, aby byly vršky sloupků hezky srovnány a plot vypadal perfektně. Takto postupujeme dále se všemi sloupky.
Pokud je terén velmi nerovný, musíme si ujasnit jestli chceme mít plot, který bude kopírovat terén, ale nebude vzhledný na pohled nebo raději terén pod plotem trochu dorovnáme. Někde přikopneme a někde zeminu přidáme a plot bude na pohled vypadat perfektně.
OZNAČENÍ SLOUPKŮ - před zahájením betonování doporučujeme označit si sloupky... Sloupek na plot o výšce 150cm je doporučený v délce 200cm. Pro takový plot si označíme sloupek například lihovou fixou ve 160cm od vršku sloupku. Proč? Budeme vědět, že jsme správně nad terénem a kde může být maximálně vršek betonu, aby nám nevadil pro montáž pletiva. Pokud bysme si dali beton až třeba na 150cm od vršku sloupku, tak se nám tam pletivo nevejde. Sloupek je opatřen čepičkou pod kterou montujeme držák napínacího drátu a už jsme pár centimetrů pod vrškem sloupku a s výškou pletiva by se nám spodní část pletiva dotýkala betonu. U betonování kde budou podhrabové desky musíme počítat s pletivem nebo panelem, deskou, mezerou a čepičkou sloupku.
JAKÝ BETON - při použití betonu z betonárky nebo i z míchačky platí, že nesmí být příliš mokrý ani suchý... Při příliš mokrém betonu se nám sloupek bude samovolně pohybovat a to je nežádoucí. Při příliš suchém betonu nám nepůjde do betonu zatlačit... Toto je nutné vyzkoušet, pokud bereme z betonárky je to většinou naprosto v pořádku. Používáme C15 až 25 a bez drti, aby se nám sloupky dobře zapichovaly. Při vlastním míchání je třeba zkusit. Pokud betonujeme pytlovaným, pozor na příliš velké množství vody. Tam je třeba také vyzkoušet. U pytlovaného doporučujeme přidat trochu jemného drceného šterku, sníží se spotřeba a na pevnosti to v tomto případě nemá vliv.
Betonování vzpěr
Jak zabetonovat vzpěry - betonování vzpěr je jako poslední část betonářských prací... Vzpěry opíráme o rohové nebo koncové sloupky, které jsou již nějaký čas zavadlé a nehrozí, že bysme si je vzpěrou nějak vyhnuli. Díry máme připravené, jdeme na to... díru zaplníme až po okraj, lopatou nebo námi používanou násadou beton v díře pořádně zhutníme, klidně na to stoupněte a beton ušlapejte. Vzpěru do betonu zasouváme, nepřihazujeme beton na vzpěru. Opřeme si vzpěru lehce o sloupek v horní části a zasouváme do betonu, potřebujeme se dostat cca 25cm pod vrch sloupku na plot 150cm. Na vyšších bude tento poměr vyšší. Vzpěru zapichujeme podél provázku a je potřeba zajistit, aby pod koncem vzpěry bylo dostatek betonu. Beton navlhčíme, kolem vzpěry zaplníme a uhladíme. TEĎ POČKÁME AŽ NÁM VŠE VYTVRDNE A BUDEME MONTOVAT PLETIVO