Vrtání děr pro sloupky a vzpěry
Díry pro sloupky - ruční výkop
Pokud máme vše rozměřeno z předchozího bodu, můžeme přejít k samotnému hloubení děr pro sloupky.
RUČNĚ - pokud nemáme mechanizaci, tak je možné poradit si i bez ní... jen je to trochu časově a fyzicky náročnější... díru začneme hloubit úzkým rýčem a zároveň vybírat, po cca 30 ti centimetrech už nám jde vybírání hůř a je potřeba si úzkým rýčem půdu v jamce nakypřit a vybrat rukou nebo ručním bagrem, snažíme se udržet díru na středu označení a průměr minimálně 15 cm. Hloubka závisí na terénu kde kopeme. Dle našich zkušeností je potřeba k tomuto přihlížet. Jsme z Pardubic a v okolí je hodně písčitá půda, zde se znažíme o hloubku 70-80cm, aby sloupky držely. Pokud budeme kopat v kamenité půdě je dostačující 60cm. Pozor na navážku u novostaveb, pokud máme více navážky, tak je potřeba počkat se stavbou plotu než si hlína "sedne" nebo s tím počítat a plot založit do rostlého terénu hlouběji a nebát se větších děr. Při kopání děr ručně se setkáváme s jednou chybou na kterou je potřeba dávat pozor. A tou chybou je díra ve tvaru trychtýře, dole úzká a nahoře široká. Potřebujeme to mít spíše obráceně, aby se vlivem mrazu a nebo naopak sucha, nezačaly betonové korpusy samovolně zvedat.
NÁŘADÍ pro ruční výkopy - úzký rýč, ruční bagr, v případě, že je půda velmi tvrdá nebo kamenitá, používáme další nářadí jako je "pajcr" kovová tyč, sekera navařená na tyči nebo cokoliv, čím uvolníme kameny nebo tvrdou půdu...
DÍRY PRO VZPĚRY - při kopání děr pro vzpěry, nás ruční práce v podstatě nemine... díru na vzpěru děláme klasickým rýčem s rovnou spodní hranou, velikost je zhruba na šířku jeden rýč a v ose na délku dva vedle sebe, hloubka podle terénu jeden až dva rýče. Směrem k rohovému sloupku je díra zkosená a ve směru plotu je druhá strana svisle dolů. Aby se beton po zatvrdnutí a následném natahování měl o co opřít. Pokud vykopeme díru se zkosenými stranami na obou stranách, může se beton z díry po napnutí vytlačit. Při kopání vzpěrových děr si dejte záležet, není nic horšího než když veškerá práce přijde vniveč jen proto, že se nám nechtělo udělat správnou a dostatečně velkou díru pro vzpěru.
DÍRY NA SLOUPKY - MOTOROVÝ ZEMNÍ VRTÁK
MOTOROVÝM ZEMNÍM VRTÁKEM - velkým pomocníkem při přípravě děr pro sloupky je motorový zemní vrták (jamkovač). Vrtáky jsou tzv. jednomužné a dvoumužné, už podle názvu menší vrták zvládne obsluhovat pouze jedna osoba, větší vrtáky jsou vyráběné pro obsluhu dvou lidí. Při použití v lehkém nebo písčítém terénu je dostačující menší vrták, při težším terénu už doporučujeme vrtáky pro dva, kde je lepší stabilita při práci. Stejně tak větší vrtáky jsou vhodnější pro větší množství děr. Vrtáky jsou vyráběny benzínové a dnes již i na baterie.
Nedílnou součástí je tzv šnekovice nebo-li samotný půdní vrták. Na jeho konci je špička a vyměnitelný břit, který je brousitelný. Při zapůjčení v půjčovně si na toto dejte pozor. Špička je důležitá pro navádění vrtáku, aby vrtal v ose jakou potřebujeme. Ostrý břit nebo nůž nebo jak to kdo nazývá je zase důležitý pro rychlé odebírání zeminy. Tupý nůž bude po zemině klouzat a nebude vrtat směrem dolů tak jak by měl a vrták bez špičky nebude držet správný směr a díry nebudou v ose jakou potřebujeme. Následně budeme muset díry dokopávat. Tím se prodlužuje čas přípravy před samotnou betonáží a následně je i větší spotřeba betonu.
Samotné vrtání. Sprejem máme vyznačené křížky a špičku vrtáku se snažíme navést na střed. Vrtáme do požadované hloubky. Na vrták není potřeba příliš tlačit, pokud máme ostrý břit a je prostupná zemina bude se vrták zavrtávat téměř sám. Po dosažení požadované hloubky vrták vytáhneme a ještě jednou nebo dvakrát ho do jamky vrátíme a motorem šnekovici opět roztočíme, aby jsme vybrali co nejvíce zeminy. Po odvrtání je ještě potřeba vyvrtanou díru "dočistit". To dle možností a vybavení uděláme ručně a nebo ručním bagrem. Zkontrolujeme jestli máme vyvrtáno v ose a dostatečný průměr i hloubku.
NÁŘADÍ - motorový zemní vrták neboli jamkovač, úzký rýč, kovová tyč, ruční bagr, případně vše co nám usnadní práci při práci ve špatných podmínkách, nám se osvědčila sekera navařená v přímém směru na kovovou násadu, používáme na kořeny nebo tvrdou jílovitou půdu. Vrták samotný si neporadí s většími kameny nebo přeschlou půdou v letních měsících.
Vrtání děr pro sloupky - minibagr s vrtací hlavou
MINI BAGREM - nejrychleší a nejméně namáhavé je použití minibagru s vrtací hlavou... Poradí si i horším terénem a nevadí mu ani menší kameny nebo jílovitá půda. Výhoda je rychlost a menší fyzická námaha. Nevýhoda je nemožnost použití v menších zahradách nebo v zahradách, které jsou umístěny za domem a jediný přístup je přes dům. Tam je to jen na ruční výkopy nebo motorový vrták.
Samotné vrtání - postup je stejný jako u zemního vrtáku, jen minibagrem to jde snadněji a rychleji...
NÁŘADÍ - minibagr pásový nebo kolový s vrtací hlavou, dále nářadí jako u vrtání zemním vrtákem, nejvíce budeme potřebovat vybírat vyvrtané díry ručním bagrem, méně bude potřeba kopat pajcry nebo sekerami...
Průměry, hloubky, nářadí...
PRŮMĚRY A HLOUBKY VRTANÝCH DĚR
Budeme - li stavět běžný drátěný plot a používat plotové sloupky průměru 42 a 48 mm, bude stačit šnekovice o průměru 15 cm na všechny průběžné sloupky. Hloubku doporučujeme minimálně 60cm pokud je terén pevný a není tam čerstvá navážka. V případě písčíté půdy nebo navážky třeba 20cm, doporučujeme hloubku minimálně 80cm.
Koncové sloupky a sloupky branky nebo brány doporučujeme udělat průměrem 20 až 25 cm a to do hloubky 80 cm a více.
NÁŘADÍ
- úzký rýč (tzv. sakovák, nebo štychar)
díky tomuto rýči jsme schopni vyhloubit relativně úzkou a hlubokou díru cca do 60ti cm.
Výborně se tímto rýčem hloubí díry pro vzpěry k plotu.
- Ruční bagr
tento nástroj funguje velmi dobře na vybírání hlíny z děr. Pro tento účel ho také používáme a doporučujeme. Udělat s ním díru do země je však časově náročné.
- Ruční vrták
Je vhodný pro vrtání několika děr. Ale vrtání např. 30ti děr bude pro člověka běh na dlouhou trať.
Ruční vrták se nejčastěji vyrábí v průměru 15 cm. Tato díra stačí na osazení plotového sloupku do betonu nebo betonové směsi.
- Ruční motorový vrták
s motorovými vrtáky je práce pohodlnější a rychlejší. Tyto stroje se většinou dodávají se šnekovicí o průměru 15 a 20 cm. Práce s nimi je mnohem snadnější než s ručními vrtáky (ačkoliv větší kameny mohou vrtání zkomplikovat a na řadu pak přijde kopání, či dokonce sbíjení) a na příležtostné vrtání i většího počtu děr je můžeme doporučit. Motorový vrták je skvělý pomocník.
Fotogalerie nářadí - připravujeme
Nevíte si rady ?
Potřebujete poradit jaké ploty sloupky pro váš záměr použít ? Napište nám a nebo vyzkoušejte online kalkulačku drátěných plotů